Kto i kiedy może ogłosić upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka przewidziana jest dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a ich sytuacja materialna nie pozwala na spłatę zaciągniętych zobowiązań. Procedurę upadłościową należy rozpocząć od złożenia wniosku przez osobę, która jest konsumentem w rozumieniu przepisów prawa. Wniosku takiego nie może złożyć bowiem ani wierzyciel ani prokurator czy organizacja. Aby poprawnie wypełnić wniosek o upadłość konsumencką  warto zwrócić się o pomoc do zaufanego prawnika.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być również zgłoszony przez wierzyciela. Natomiast wniosku takiego nie może złożyć: ani spółka, ani wspólnik spółki osobowej, ani fundacja, ani stowarzyszenie, ani małżeństwo, ani co do zasady osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. W przypadku jednak małżeństwa, co prawda wniosku takiego nie mogą złożyć małżonkowie wspólnie, ale może to uczynić każdy z małżonków indywidualnie. Natomiast w przypadku osób fizycznych, które prowadziły lub prowadzą działalność gospodarczą w niektórych sytuacjach możliwe jest ogłoszenie upadłości. Dowiedz się u nas jakie to sytuacje!

Kiedy warto złożyć wniosek?

Na złożenie wniosku nie ma określonego terminu. Można złożyć go w dowolnym czasie. Natomiast kluczowe jest spełnianie określonych warunków. W przypadku, gdy nie radzisz sobie z długami im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie. 

Jak wygląda postępowanie sądowe o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Kto może ogłosić upadłość konsumencką

Źródło: Upadłość konsumencka-poradnik, Ministerstwo Sprawiedliwości, 2015 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz pomocy?

Wypełnij formularz

Administratorem Twoich dobrowolnie podanych danych osobowych jest Biuro Prawne LKD Sp. z o.o., NIP: 5272862824. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu skierowania zapytania do Kancelarii na zasadach określonych w regulaminie. Biuro Prawne LKD Sp. z o.o. nie będzie udostępniać Twoich danych osobowych, chyba że będzie to konieczne z uwagi na obowiązujące przepisy prawa. Przysługuje Ci prawo dostępu oraz poprawienia danych osobowych.

Call Now Button
Skontaktuj się z nami